home Inne Czy można odnowić narzędzia stomatologiczne?

Czy można odnowić narzędzia stomatologiczne?

Gabinet stomatologiczny to miejsce, które musi spełnić wiele szczegółowych wymagań, aby funkcjonować. Każdy stomatolog lub chirurg stomatologii musi opanować ogromny zakres wiedzy dotyczącej jamy ustnej człowieka i przy okazji nauczyć się posługiwać narzędziami stomatologicznymi. Gabinet stomatologiczny powinien ulegać cyklicznie ciągłej eksploatacji – czyszczeniu, dezynfekcji, zmienianiu umeblowania i narzędzi. Ma to niezwykle duże znaczenie, które związane jest z utrzymaniem sterylności i czystości pomieszczenia, które gra kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa pacjentom.

Dlaczego odnawianie przyborów lekarskich ma znaczenie?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że większość narzędzi stomatologicznych może zostać nie całkowitej wymianie, a tylko odnowieniu. Wiele sklepów zaopatrujących gabinety stomatologiczne świadczy usługę regeneracji i odnowy. Pozwala ona na naprawienie uszkodzonego elementu narzędzia (poprawienie kondycji powierzchni, ostrzenie, przywrócenie złoceń, konserwacja etc.) w o wiele niższej cenie niż zakup nowego narzędzia.

Warto zaznaczyć, że proces odnawiania narzędzi medycznych powinien odbywać się tylko u profesjonalistów. Zapobiegnie to dodatkowym zniszczeniom narzędzia lub złym jego nastawieniem, które będzie widoczne w pracy chirurga stomatologicznego.

Czy narzędzia stomatologiczne są jednorazowe?

Nie każdy pacjent wie, ale nie wszystkie narzędzia stomatologiczne, jakimi posługuje się stomatolog czy chirurg są jednorazowe. Przykładowo igły, rękawiczki, końcówki do odsysania śliny czy kubeczki są jednorazowe dla każdego pacjenta. Ma to zapobiec dodatkowym zakażeniom i powikłaniom podczas zabiegów. Jednakże stomatolodzy posiadają wiele narzędzi, które nie są wyrzucane po każdym pacjencie, a podlegają procesom sterylizacji. Do takich narzędzi należą między innymi: lusterka, pincety, zgłębniki, skalpele etc. Późniejsze czyszczenie tych narzędzi to złożony proces, dlatego każdy pacjent ma gwarancję, że lekarz posługuje się sterylnymi narzędziami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.