Jak wygląda zakładanie spółek z.o.o?

Czy zakładanie spółek jest trudne? Pierwszy dylemat pojawia się już na początku, kiedy trzeba wybrać odpowiednią formę prawną. Spółki kapitałowe mają tę przewagę nad osobowymi, że wiążą się z mniejszym ryzykiem dla przedsiębiorcy. Z kolei w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych wspólnicy, nie odpowiadają swoim majątkiem prywatnym za zobowiązania firmy. Obecnie największą popularnością cieszą się właśnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tylko w roku 2013 było ich w Polsce ponad 300 tysięcy.

Jak wygląda procedura?

Co ciekawe, wspólnicy lub wspólnik procedurę zakładania takiej spółki powinni rozpocząć od pisemnej umowy. Kodeks spółek handlowych wskazuje na to, że powinna być ona zawarta w formie aktu notarialnego. Poza tym spółkę taką może założyć przedsiębiorca prowadzący dotąd jednoosobową działalność gospodarczą, kiedy chce zmienić jej formę na inną.

Jakich informacji potrzebujesz?

Muszą też znaleźć się w niej takie informacje jak nazwa i adres siedziby, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego (minimalnie 5 tysięcy złotych), liczba i nominalna wartość udziałów poszczególnych wspólników, a jeśli spółka zawarta jest na czas określony to również czas jej trwania. Taki dokument musi być podpisany przez wszystkich wspólników.

Opublikuj komentarz