Czy osuszacze powietrza są oszczędne?

Wilgoć w pomieszczeniach, również mieszkalnych to nie lada problem. Wilgotne ściany to raj dla grzybów i pleśni. Do tego dochodzi brzydki zapach czy większe koszty ogrzewania. Istnieją jednak urządzenia, dzięki którym można poradzić sobie z problemem w całym pomieszczeniu. Mowa o osuszaczach powietrza.

Jakie są rodzaje osuszaczy?

Ze względu na sposób działania wyróżnia się osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne. Te pierwsze wykorzystują zjawisko efektu rosy, czyli skraplania się wody na zimnych powierzchniach. Wyszczególnione na drugie zaś zjawisko adsorpcji, czyli skraplania się wody na powierzchni adsorbentu. Poza tym osuszacze powietrza dzielą się także ze względu na zastosowanie, na:
– domowe – do stosowania w domach, o niewielkiej wydajności, wystarczającej do osuszania mieszkań;
– profesjonalne – urządzenia o większej wydajności, stosowane w halach, warsztatach, pralniach, itp.;
– budowlane – ze specjalną, wytrzymałą na uderzenia i nie tylko, obudową;
– przemysłowe – do użytku w przemyśle, np. do osuszania produktów na liniach produkcyjnych;
– basenowe – służące do pochłaniania parującej z basenów wody;
– osuszacze powietrza sprężonego – usuwają wilgoć z układu, dzięki czemu różne urządzenia i maszyny zasilane sprężonym powietrzem mogą prawidłowo pracować;

Do czego stosować osuszacze?

Patrząc na typy tych urządzeń, łatwo zauważyć, że osuszacze powietrza mogą być stosowane niemal wszędzie – zarówno w domach jak i w branżach takich jak budownictwo czy przemysł. W budownictwie materiały budowlane i sprzęt budowlany wysokiej jakości odgrywają ogromną rolę, a wśród sprzętu również są osuszacze powietrza. Surowe mury na budowach łatwo chłoną wilgoć. Poza tym typowym zastosowaniem, jest jeszcze kilka innych sposobów użycia tych urządzeń – np. do suszenia drewna, czy…prania.

Opublikuj komentarz